LOGIN



 
Forgot password?

SUBSCRIBE

 
Unsubscribe?

 

Find us on Facebook

We are a Good Sports Club

PAST AWARD WINNERS

general club awards

AINSLEY JAMES TROPHY

Perpetual Trophy for the best club person.

2003 Lee Vickery
2004 Alan Hansford
2005 Peter Vickery
2006 Chad Lindner
2007 Chad Lindner
2008 Leona Grimes
2009 Chad Lindner, Lee Vickery & Peter Vickery
2010 Chad Lindner

2011 Lee Vickery

ANTHONY MANN TROPHY

Perpetual Trophy for the Most Outstanding Junior Player.

2008 - James Albanesi

2011 - Brody Yorston

HANSFORD AWARD

Perpetial shield for outstanding committment & service to Women's Lacrosse.

2008 - Laura Vickery
2009
2010 - Rachel Hill  

2011 - Rachel Hill/Laura Vickery   

TRACTOR CUP

Awarded to the best player in the Alby Fewster game against Burnside

2004 Tom Vickery

2005 Trevor Poland

2006 Scott Connoly (Burnside)

2007 Trevor Poland

2008 Scott Peterson
2009 Unknown
2010 Tom Vickery

2011 Glenn Steele

Senior Player Awards

Best and Fairest 2011

Mens State League - Glenn Steele
Womens Div 2 - Shona Oakley
Mens Div 1 - Chad Lindner
Mens Div 2 - Neale Arthur

Best and Fairest 2010

Mens State League - Brett Langstreth and Tom Vickery
Womens Div 1 - Laura Vickery
Mens Div 1 - Barrie Morris
Mens Div 2 - Robert Farmer

Best and Fairest 2009

Mens League
Womens Reserves
Mens Reserves
Womens B-Grade

Best and Fairest 2008

Mens League - Tom Vickery (35 Points)

Mens Reserves - Barrie Morris (39 Points)

Womens B-Grade - Petra Edwards (48 Points)

Best and Fairest 2007

Mens League - Tom Vickery, Brett Langstreth

Mens Reserves - Simon Gill

Womens B-Grade - Petra Edwards

 

Coaches Award 2011

Mens State League - Matt "Smitty" Smith
Womens Div 2 - Lara Camerlengo

Mens Div 1 - Patrick Grey

Mens Div 2 - Devon Hoskin

Coaches Award 2010

Mens State League - Matt “Beaver” Smith
Womens Div 1 - N/A
Mens Div 1 - Ron Wrightman
Mens Div 2 - Stuart Yorston

Coaches Award 2009

Mens League
Womens Reserves
Mens Reserves
Womens B-Grade

Coaches Award 2008

Mens League - Matt Brown
Mens Reserves - Thoron Pringle

Womens B-Grade - Rachel Hill

Coaches Award 2007

Mens League -

Mens Reserves - Patrick Gray

Womens B-Grade (Most Improved) - Bree Baker

Best Team Player 2011

Mens State League - Tom Vickery

Womens Div 2 - Allyson Oakley
Mens Div 1 - Adam Marafioti
Mens Div 2 - Jared Arthur

Best Team Player 2010

Mens State League - Glenn Steele
Womens Div 1 - Alex Hart
Mens Div 1 - Brett Magnus
Mens Div 2 - Sam Vickery

Best Team Player 2009

Mens League
Womens Reserves
Mens Reserves
Womens B-Grade

Best Team Player 2008

Mens League - Glen Steele
Mens Reserves - Matthew J Smith

Womens B-Grade - Kate Heuer

 

Best Team Player 2007

Mens League -

Mens Reserves - Barrie Morris

Womens B-Grade -Laura Vickery

 

Leading Goal Scorer 2011

Mens State League - Tim Gates (35 goals 15 assists)
Womens Div 2 - Monique Matthews (14 goals 0 assists)
Mens Div 1 - Shannon Lim (27 goals 1 assist)
Mens Div 2 - ?? (12 goals 4 assists)

Leading Goal Scorer 2010

Mens State League - Glenn Steele (38 goals 22 assists)
Womens Div 1 - Iyesha Zengerer (22 goals)
Mens Div 1 - Trevor Poland (46 goals 19 assists)
Mens Div 2 - James Albanesi (4 goals)

Leading Goal Scorer 2009

Mens League
Womens Reserves
Mens Reserves
Womens B-Grade

Leading Goal Scorer 2008

Mens League - Scott Peterson (33-12)
Mens Reserves - Troy Lindner (13-0)

Womens B-Grade - Natalie Owens (46-13)

 

Leading Goal Scorer 2007

Mens League - Glenn Steele (33)

Mens Reserves -Simon Gill (19)

Womens B-Grade - Monique Matthews (49)

 

Lacrosse SA Award Winners

2011

2010

2009

2008

Mens League All Stars - Glenn Steele, Tom Vickery, Brett Langstreth

Women's B-Grade Best and Fairest - Mel Ryan

Women's B-Grade Most Valuable Player - Petra Edwards

Men's League Best and Fairest (2nd Place) - Scott Peterson, Brett Langstreth

Men's League Most Valuable Player (2nd Place) - Tom Vickery

 

 

Senior Coaches

2011

Mens State League - Lee Vickery, Konrad Frankie (Asst), Tony Hill (Assist)

Womens Div 2 - Petra Edwards
Mens Div 1 - Troy Lindner
Mens Div 2

2010

Mens State League
Womens Div 1
Mens Div 1
Mens Div 2

2009

Mens League
Womens Reserves
Mens Reserves
Womens B-Grade

2008

Mens League - Tony Hill, David Vickery
Mens Reserves - Jem McGee, Tim Ross, Barrie Morris, Tim Mildren, Doug Mildren, Mat Brown

Womens B-Grade - Natalie Owens (Head Coach), Lee Vickery (Assistant)

2007

Mens League - Tony Hill, David Vickery
Mens Reserves - Greg Hewitson

Womens B-Grade - Lee Vickery

 

Team Results

2011

Mens State League - 3rd Place (10 wins, 4 losses), Lost to WT in First Semi-Final (12-7)

Womens Div 2 - 6th (2 wins, 11 losses)

Mens Div 1 - 9th (1 win, 10 losses, 1 draw)

Mens Div 2 - 4th (2 wins, 10 losses), lost to Brighton First Semi-Final 12-9 

2010

Mens State League
Womens Div 1
Mens Div 1
Mens Div 2

2009

Mens League
Womens Reserves
Mens Reserves
Womens B-Grade

2008

Mens League - 4th Place (9 wins, 5 losses)
Mens Reserves - 6th Place (6 wins, 6 losses, 1 draw)

Womens B-Grade - Premiers (10 wins, 2 losses, 1 draw)


Normanville - mens preseason camp 2010
Normanville - mens preseason camp 2010

Normanville - mens preseason camp 2010
Normanville - mens preseason camp 2010

Normanville - mens preseason camp 2010
Normanville - mens preseason camp 2010

Normanville - mens preseason camp 2010
Normanville - mens preseason camp 2010

Brett Langstreth
Brett Langstreth

Kristian Den Otter
Kristian Den Otter

ETP VS Glenelg
ETP VS Glenelg

Jeff Eckenhoff
Jeff Eckenhoff

Tyler Baruch
Tyler Baruch


Mathew Brown